اطلاع رسانی اخبار دیزباد

هر آنچه از دیزباد باید بدانید

امام رضا(ع) در مهاجرتشان از دیزباد عبور کرده اند

سایت «زمزمه رضوی» در مقاله ای از رضا نقدی(کارشناس تاریخ) بسیار مبسوط به مهاجرت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) پرداخته و مسیر عبور آن حضرت را در مهاجرتشان از نیشابور به توس، دیزباد دانسته است.

دیزباد - Dizbad

این مقاله به تمامی ارادتمندان آقا امام رضا (ع) تقدیم می شود:

امام رضا علیه السلام بعد از حرکت ازرباط سعد مستقیم  ازشاهراه نیشابور به مرو که شامل دیزباد (قصر الریح) وسپس رباط خاکستری (رماده) وبعد از آن سنگ بست و رباط چاهه و مزدوران ورباط ماهی و رباط آب گینه و سرخس  بوده به مرو نرفت ؛ بلکه راهش را از نزدیکی دیزباد از راه دهسرخ به طرف طوس کج کرده است وهنگامی که وارد دهسرخ شده ظهر بوده و در آنجا وضو گرفته و نماز خوانده است.

 

 


ادامه مطلب

[ یک شنبه 13 مرداد 1392برچسب:امام رضا(ع) در مهاجرتشان از دیزباد عبور کرده اند,

] [ 14:57 ] [ علی ... ]

[ ]

امار روستا های ایران

[ پنج شنبه 10 مرداد 1392برچسب:امار روستا,

] [ 17:33 ] [ علی ... ]

[ ]

[ پنج شنبه 10 مرداد 1392برچسب:,

] [ 17:31 ] [ علی ... ]

[ ]

[ پنج شنبه 10 مرداد 1392برچسب:,

] [ 17:26 ] [ علی ... ]

[ ]

باد ديز باد ، قطب آينده انرژي در خراسان رضوي


باد محلي ديزباد از جمله بادهاي مهم در استان خراسان رضوي است كه در قسمتهايي از شهرستانهاي نيشابور و مشهد مي وزد و با توجه به شرايط مناسبي كه دارا مي باشد ، يك باد اقتصادي محسوب مي گردد . اين باد با گسترش تفكر استفاده از انرژي هاي نو در سطح جهان و كشور بعنوان كانون تامين انرژي آينده منطقه مد نظر قرار گرفته است . نگارنده در اين مقاله كوتاه كه بيشتر آن را از پايان نامه كارشناسي ارشد خود استخراج كرده ؛ قصد دارد تا همكاران گرامي بصورت كوتاه از وضعيت اين باد و شرايط آن براي توليد انرژي آماده شوند . اميد است مورد توجه قرار گرفته و نگارنده را از خطاهاي احتمالي ، آگاه نموده تا ضمن تبادل علمي ، شناخت بيشتر و بهتري نسبت به يكي از پديده هاي جغرافيايي منطقه خود پيدا نماييم . 1- موقعيت جغرافيايي منطقه وزش باد اين منطقه در جنوب شرقي و جنوب شهرستان نيشابور در جنوب ارتفاعات بينالود واقع شده است و به لحاظ مختصات جغرافيايي بين درجه 35 و 55 دقيقه تا 36 درجه و 10 دقيقه عرض شمالي و درجه 58 و 54 دقيقه تا 59 درجه و 26 دقيقه طول شرقي محدود مي باشد .
 از نظر آب و هوايي جزو مناطق نيمه بياباني است . ارتفاع متوسط اين منطقه از سطح دريا تقريباً 1300متر مي باشد كه از شرق به غرب بين 1455 تا 1150 متر اختلاف ارتفاع را نشان مي دهد . شرايط توپولوژي منطقه و همجواري آن با رشته كوههاي بينالود در راستاي شرق به غرب در سمت شمال و ارتفاعات منطقه فريمان و تربت حيدريه در جنوب ، يك دالان طبيعي باد تحت تاثير اختلاف فشار هوا را ايجاد نموده است . اين دالان از حوالي روستاي امام تقي ( بخش احمد آباد مشهد ) شروع مي شود ، در گستره تقريبي خود از جنوب شهرستان هاي نيشابور و سبزوار عبور كرده و به كوير مي پيوندد. اين باد علاوه بر دشت ديز باد ( كه قسمتي از دشت نيشابور است)، بخش هاي زبرخان ، مركزي ، تحت جلگه، ميان جلگه و طاغنكوه نيشابور را تحت تاثير قرار مي دهد .
البته در نواحي كوهپايه اي و كوهستاني شمال و جنوب شهرستان نيشابور اين باد سرعت چنداني پيدا نمي كند .

 2- ويژگيهاي باد

 باد محلي ديزباد يا تيز باد با جهت شرقي – غربي مي وزد و اثرات فرسايشي آن در جنوب دشت نيشابور و تمايل درختان كوچك و بزرگ به سمت غرب نشان از قدمت اين باد دارد .
 باد ديز باد داراي دو نوع نوسان عمده است :
 1- نوسان فصلي 2- نوسان روزانه
 1- نوسانات فصلي : سرعت باد در حوالي نيمه شب كم شده و تا اوايل صبح ادامه دارد و در نيم روز سرعت باد به بيشترين مقدار خود مي رسد . عرض متوسط دالان باد حدود هفت كيلومتر است كه در ناحيه دهانه آن ( اطراف روستاهاي امام تقي و حسين آباد رازان ) به حدود چهار كيلومتر مي رسد . گستره طولي و قابل استفاده آن در راستاي شرق به غرب به بيش از 50 كيلومتر مي رسد ( يعني تا نواحي جنوب غربي نيشابور ) . اين باد در طول سال تغيير جهت ناچيزي دارد.
باد ديز باد حدود هشت تا نه متر در ثانيه سرعت دارد و تداوم وزش آن بيش از ساعات سال مي باشد . در سطح جهان بادي اقتصادي تلقي مي شود كه حدود 6 متر در ثانيه سرعت داشته و در، دوسوم ايام سال جريان داشته و جهت نسبتاً ثابت داشته باشد . با توجه به اينكه انرژي و قدرت توليدي باد با توان سوم سرعت مناسب است(1) و سرعت باد ديزباد زياد است ، مسلماً توليد انرژي بسيار بالا خواهد بود . پس مي توان اين نتيجه را گرفت كه اين باد كاملاً اقتصادي است . ( بازده توربين هاي بادي به شدت و سرعت باد بستگي دارد )
 3- مزايا و معايب باد
مهمترين مزيت اين باد مناسب بودن آن براي توليد انرژي برق است . همچنين در تابستان تا حدود زيادي به تعديل و لطافت هوا در مناطق مياني و شمالي دشت نيشابور كمك مي كند . اين امر را در برخي روزهاي تابستان كه باد نمي وزد مي توان در مناطق روستايي ديد كه گرما مردم را كلافه مي نمايد . همچنين در گذشته براي جدا كردن كاه از دانه در خرمنهاي گندم وجو و ... در كشاورزي سنتي استفاده مي شده كه هنوز هم كم و بيش كاربرد دارد .
اما از معايب آن : 1- تبخير شديد ، كه مهمترين عيب اين باد است و رطوبت سطحي زمين را به سرعت از بين مي برد و براي محصولات كشاورزي آفت محسوب مي گردد .
 2- آسيب رساني به محصولات زراعي و باغي از طريق شكسته شدن ساقه محصولاتي مانند گندم و جو ، ريختن ميوه ها و شكسته شدن شاخه درختان مثمر و غير مثمر و وارد شدن خسارات به تاسيسات ( قطع برق ، تلفن ، سقف و ديوار منازل روستايي و... )
 3- ايجاد گرد و غبار ( آلودگي طبيعي هوا ) بويژه در اطراف كال شور و بخش هاي جنوبي دشت نيشابور كه باعث بوجود آمدن برخي بيماريهاي چشمي ، پوستي و تنفسي در روستاهاي اين قسمت مي گردد .
 4- حركت روان و فرسايش خاك كه بويژه در بخش ميان جلگه و جنوب بخش زبرخان به خوبي ديده مي شود .
 4- طرح مطالعاتي نيروگاه بادي دشت ديز باد بشر از ديرباز به طور سنتي از انرژيهاي تجديد پذير استفاده كرده است .
 آسياب هاي بادي قديمي در ايران و ساير كشورهاي بادخيز و به خصوص معماري سنتي ايران خود حكايت از بكارگيري انرژيهاي تجديد پذير در زمان هاي گذشته مي نمايد . ( در 2200 سال قبل اولين آسياب بادي به نام ايرانيان در اختراعات جهان ثبت شد ) . تحولات جهاني در زمينه توجه به حفظ محيط زيست و فناپذير بودن منابع انرژي فسيلي ، گرايش استفاده از انرژيهاي تجديد پذير را سرعت بخشيده است و روز به روز توجه بيشتري را به خود معطوف مي دارد .
 انجام كارهاي تحقيقاتي نمونه سازي و توليد انبوه در شرايط حاضر زمينه را براي توجه هر چه بيشتر و اقتصادي نمودن انرژيهاي تجديد پذير به خصوص در برخي از شاخه هاي آن از جمله انرژي باد فراهم نموده است .
 استفاده از باد براي توليد انرژي برق براي اولين بار در سال 1931 ميلادي توسط روسها در كناره درياي سياه و با استفاده از توربيني به قدرت KW 100 انجام گرفت و بعد از دوره اي تحول و پس از بحران انرژي 1973 ميلادي كار تحقيق و ساخت توربين هاي بادي با شتاب بيشتري ادامه يافت .
 طبق محاسبات انجام شده ، عامل انرژي باد در كره زمين به 1800 تراوات ( هر تراوات معادل 10 به توان 12 وات ) مي رسد . از اين مقدار حدود 10% خشكي و بقيه در سطح اقيانوسها پراكنده اند . اگر مصرف انرژي سكنه زمين را 10 تراوات به حساب بياوريم ، حدود 6/.% كل انرژي باد مي تواند جوابگوي احتياجات ساكنين كره زمين باشد . امروزه كاربرد توربين هاي بادي مورد توجه جدي محافل علمي و صنعتي و اقتصادي قرار گرفته است به گونه اي كه ظرفيت نصب شده توربين هاي بادي جهان از 5500 مگاوات در اواسط سال 1996 در سپتامبر 1999 در 37 كشور جهان به اندكي بيش از 12310 مگاوات توليد رسيده است .

ايران در اين ميان با 11 مگاوات توليد برق بادي مقام 26 دنيا را دارا مي باشد . ‌‌‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ با توجه به وجود باد مناسب و اقتصادي در منطقه نيشابور از اوايل دهه 1370 شمسي ، توسط جهاد دانشگاهي مشهد و جهاد سازندگي خراسان پيشنهاد مطالعات ايجاد نيروگاه مطرح گرديد .
در ابتداي امر به دليل نبود ايستگاه هواشناسي در منطقه مورد مطالعه ( دشت ديزباد ) از اواخر سال 1374 كار مطالعاتي بادسنجي با نصب دستگاههاي ثبات دار توسط جهاد سازندگي در ارتفاع 20 متري از سطح زمين آغاز شد . اطلاعات ايستگاه بادسنجي حسين آباد رازان كه در سالهاي 75 و 76 جمع آوري شده بود ايجاد نيروگاه و مزرعه بادي2 در دشت ديزباد را از نظر اقتصادي توجيه كرد . و بعد از انجام مذاكره با يك شركت آلماني مجري طرحهاي نيروگاههاي بادي ، دو واحد نيروگاه بادي بصورت آزمايشي در منطقه احداث شد و ايجاد مزارع بادي ( 2 ) در برنامه آينده قرار گرفت .
در طرح مطالعاتي پنج مزرعه بادي پيش بيني شده است كه عبارتند از : مزرعه شماره يك در روستاي حسين آباد ، مزرعه شماره دو در نيم گره ، مزرعه شماره سه روستاي ديز باد سفلي مزرعه شماره چهار و پنج در جنوب غربي روستاي ديزباد بين روستاهاي نو بهار ، اسلام آباد ( چاه ده اينچي ) و ديزباد .
نيروگاههاي بادي مورد مطالعه مانند نيروگاههاي بادي منجيل در استان گيلان متصل به شبكه سراسري برق نيست ، بلكه يك تكنولوژي جديد در جهان است يعني مستقل از شبكه برق . اين نيروگاهها براي تامين برق چاههاي كشاورزي و روستاهاي كوهستاني بوجود آمده است و تكنولوژي آن همپايي كشور آلمان – مخترع اين طرح – پيش مي رود و در جهان پديده اي كاملاً جديد است . وجود جاده اصلي مشهد – تهران و راه آهن در دست ساخت مشهد – بافق كه از ميانه دشت عبور مي نمايد ، پارامتر مثبتي براي نصب نيروگاههاي بادي در منطقه است . علاوه بر آن راههاي شوسه متعددي به منظور دسترسي به چاههاي كشاورزي دشت احداث گرديده است . دشت ديزباد و دشت هاي همجوار آن به لحاظ كشاورزي و منابع آب زيرزميني از غناي بسيار مناسبي برخوردارند . به گونه اي كه فقط در 1000 كيلومتر مربع، تعداد 542 حلقه چاه كشاورزي وجود دارد كه فقط 26% آنها در حال حاضر( 1380 سال ) از طريق شبكه برق تغذيه مي شوند و بقيه از موتورهاي ديزلي كه برخي با فرسودگي ناشي از عمر زياد و عدم نگهداري صحيح ، مشكلات فراواني را براي كشاورزان فراهم آورده اند ، استفاده مي كنند . به طور متوسط مصرف روزانه هر موتور بين 500 تا 700 ليتر گازوييل و شش تا هفت ليتر روغن مي باشد ،كه در صورت برقي شدن اين چاه ها ( بويژه از طريق نيروگاهها بادي ) سالانه از سوخت صدها هزار ليتر گازوييل و روغن جلوگيري خواهد شد .
علاوه بر مصرف انرژي در روستاهاي منطقه ، طرح ايجاد شهر جديد بينالود با كاربري صنعتي – مسكوني به وسعت پنج هزار هكتار و حدود 300 هزار نفر جمعيت ، بار قابل ملاحظه اي در منطقه ايجاد خواهد نمود كه ضرورت تدوين برنامه اي جامع براي تامين انرژي را حتمي مي نمايد و انرژي فراوان باد دشت ديزباد مي تواند كانالي مطمئن براي تامين برق و انرژي باشد .
 بر اساس يك ميانگين و شكل خاص باد ، يك واحد توربين بادي kw 500 با ، بادي كه حدود هشت متر در ثانيه سرعت دارد مي تواند 1800 كيلو وات برق در سال توليد كند ، همين توربين در منطقه ديز باد با توجه به سرعت بالاي باد مي تواند 2000 كيلو وات برق توليد نمايد . و بر اساس يك پيش بيني باد ديزباد توان توليد سالانه 4320 مگاوات برق را دارد .
 لذا اين منطقه و نيروگاههاي بادي آينده آن قابليت اتصال به شبكه سراسري را دارند و غير از نيروگاههاي مستقل از شبكه كه فعلاً در طرح برنامه قرار دارند بايد نيروگاههاي بادي متصل به شبكه سراسري هم مورد توجه قرار گيرند و اين امري است كه بايد مسئولين طرح بويژه سازمان انرژيهاي نو وابسته به سازمان انرژي اتمي ايران آن را مد نظر قرار دهند .
 طرح ايجاد مزارع بادي ديزباد اكنون دوره مطالعات و احداث را پشت سر مي گذارد( 3 ) و در اين راه عدم تامين ارزي ، بروكراسي اداري و گمركي در وزارتخانه هاي صنايع ، جهاد سازندگي ، بازرگاني و امور اقتصادي و دارايي ، عدم همكاري شركت آلماني در برخي دوره ها ، از مهمترين مشكلات پيش روي مي باشد . با توجه به گسترش و جريان باد ديز باد در جنوب دشت نيشابور ، اين قسمتها نيز توان و ظرفيت ايجاد نيروگاه بادي را دارند و از نظر ويژگيهاي طبيعي تقريباً شرايط همساني با دشت ديز باد را دارند .
اميد است كه با مطالعه اين بخش و با ايجاد نيروگاه بادي ، حداكثر استفاده از اين منبع لايزال الهي بشود .
يادداشت ها : 1- قدرت توليد با توان سوم سرعت متناسب است .
 بر اساس فرمول p v p= cv يعني اگر باد 6 متر در ثانيه سرعت دارد در توان سوم سرعت مي شود ( 216 = 6 ) ولي اگر فقط يك متر به اين سرعت اضافه گردد مي شود ( 343 = 7 ) كه مقدار اختلاف آن با 6 متر سرعت خيلي بيشتر مي شود و از آنجا كه باد ديزباد 8 متر سرعت دارد ( يعني دو متر بيشتر از بادهاي اقتصادي ) پس مقدار انرژي توليدي آن خيلي زياد خواهد بود .
 2- مزرعه بادي : شامل تاسيسات مربوط به گروهي از ماشين هاي بادي است كه در آرايش منظمي در يك ناحيه محدود و مناسب جهت توليد الكتريسيته مورد استفاده قرار گيرند .
 3- در سال 1381 ، 5 دستگاه از توربينهاي بادي منطقه در شرق شهر جديد بينالود به بهره برداري رسيد كه به مرور تعداد واحد هاي نيروگاه بادي بينالود به 43 مورد افزايش خواهد يافت .

[ پنج شنبه 10 مرداد 1392برچسب:,

] [ 17:12 ] [ علی ... ]

[ ]

 

  


 

 

 

  
 

 

 

 

 


  Dizbad - دیزباد

Dizbad - دیزباد

 


 

[ دو شنبه 7 مرداد 1392برچسب:,

] [ 9:51 ] [ علی ... ]

[ ]

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در پورتال شبکه یکپاچه کتابخانه ها ی سازمان و پژوهشگاه، پرونده ای متشکل از 40 روستا در استان های مختلف کشور را که دارای جاذبه های گردشگری هستند، تشکیل داده است. این قسمت از پورتال فعلا خالی است، اما به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور بخش های مختلف آن نتایج بدست آمده از این مطالعه را نشان خواهد داد. اما نکته بسیار مهم این است که روستای دیزباد تنها روستایی است که در این فهرست ذیل نام استان خراسان رضوی مشاهده می شود. این موضوع البته در اخبار دیگری که در همین خصوص آمده بود، به گونه ای دیگر عنوان شده است. بدین صورت که روستای دیزباد بالا به همراه چند روستای دیگر در استان خراسان رضوی مورد مطالعه قرار می گیرند.

  

این فهرست را برای مطالعه در ذیل قرار می دهیم:

 

آذربایجان شرقی

زیر پوشه ها : روستا آقا بابا فرامرزی30

آذربایجان غربی

زیر پوشه ها : روستا بسطام30

اردبیل

زیر پوشه ها : روستا قعله برزند30

اصفهان

زیر پوشه ها : روستا خفر30

ایلام

زیر پوشه ها : روستا زنجیره علیا30

بوشهر

زیر پوشه ها : روستا بندر طاهری30

تهران

زیر پوشه ها : روستا برغان30

چهارمحال و بختیاری

زیر پوشه ها : روستا هوره30

خراسان جنوبی

زیر پوشه ها : روستا کریمو30

خراسان رضوی

زیر پوشه ها : روستا دیزباد علیا30

خراسان شمالی

زیر پوشه ها : روستا اسفیدان30

خوزستان

زیر پوشه ها : مجموعه روستایی شیوند30

زنجان

زیر پوشه ها : روستا گلابرسفلی30

سمنان

زیر پوشه ها : روستا ملاده30

سیستان و بلوچستان

زیر پوشه ها : مجموعه روستایی ناهوک30

فارس

زیر پوشه ها : روستا قعر یعقوب30

قزوین

زیر پوشه ها : روستا گرمارود30

قم

زیر پوشه ها : روستا وشنوه30

گلستان

زیر پوشه ها : روستا زیارت30

گیلان

زیر پوشه ها : روستا قعله رودخان, روستاآق اولر40

لرستان

زیر پوشه ها : روستا بیشه, روستا ونایی60

مازندران

زیر پوشه ها : روستا گرسماسر, روستا لاویج50

مرکزی

زیر پوشه ها : روستا انجدان, روستا گلدشت60

هرمزگان

زیر پوشه ها : روستا بخوان, روستا رویدر60

همدان

زیر پوشه ها : روستا خاکو30

یزد

زیر پوشه ها : روستا بندرآباد30

کردستان

زیر پوشه ها : روستا دزلی, روستا نوره60

کرمان

زیر پوشه ها : روستا سکنج30

کرمانشاه

زیر پوشه ها : روستا شالان, روستا شمشیر60

کهگیلویه و بویراحمد

زیر پوشه ها : روستا مارین, روستا کریک6

[ دو شنبه 7 مرداد 1392برچسب:,

] [ 9:18 ] [ علی ... ]

[ ]

روستای دیزباد که اخیرا به عنوان روستای توریستی و گردشگری معرفی و مورد پژوهش قرار گرفته است، امروزه پذیرای خیل کثیری از مسافران و گردشگران است. متاسفانه خبر خوشی برای دیزبادی هایی که خارج از کشور زندگی می کنند ندارم و باید بگویم که اغلب این گردشگران از باغ های مردم به عنوان تفرجگاه استفاده می کنند و گاها آسیب هایی به درختان و ملک مردم می زنند.

این نتیجه بی برنامه عمل کردن و عدم وجود زیرساخت های لازم برای گردشگری در روستای دیزباد بالاست. امید که دهیار محترم دیزباد و شورای ده برای بیرون رفت از این شرایط گام های اساسی برداشته و برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را تدوین و در دستور کار خود قرار دهند.

سید زین العابدین پورالحسینی در «وبلاگ گچساران کوه شهرو» گزارشی از صعود تعدادی از کارکنان شرکت نفت منطقه تهران منتشر کرده است. این گزارش را که از صعود این افراد از قله قجغر تهیه شده با همدیگر می خوانیم.

کارکنان شرکت نفت منطقه تهران بر فراز قله 2950 متری "قجغر"

 

 چهار تن از کارکنان کوهنورد منطقه تهران همگام با 120 نفر از کارکنان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به قله 2950 متری" قوچ گر" از قله های رشته کوه بینالود واقع در استان خراسان رضوی صعود کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخایرات نفت ایران منطقه تهران، در این صعود موفقیت آمیز که در روز پنج شنبه سی ام دی ماه، ساعت 5 بامداد آغاز شد و در نهایت ساعت 17 بعدازظهر پایان یافت، زین العابدین پور الحسینی، مصطفی محمدی، محمد ایوت وند و بیوک صدیق از منطقه تهران حضور داشتند.

زین العابدین پور الحسینی از کوهنوردان فعال منطقه تهران است که تاکنون موفق به فتح قله های متعددی از رشته کوههای کشور عزیزمان شده است. او در مصاحبه ای با روابط عمومی منطقه تهران اظهار داشت: کوهنوردی از آن دسته از ورزشهاست که علاوه بر ایجاد شادابی و نشاط موجب افزایش صبر، اراده و تقویت قوای فکری در انسان می شود و لذت ایستادن بر فراز کوه نیز وصف نشدنی است و بویژه زمانی که کارکنان یک مجموعه همگام با هم به این موفقیت دست یابند احساس همدلی و مودت میان آنان بوجود می آید که در نهایت موجب تقویت کار گروهی و تعامل بیشتر در جهت دستیابی به اهداف سازمان خواهد شد.

 قله قوچ گر با ارتفاع 2950متر یکی از فنی ترین قله های ایران می باشد که بین روستا های گرینه و چناران و دیزباد بالا و در جنوب رشته کوه بینالود واقع شده است و از کوههای معروف این رشته کوه محسوب می شود. این قله به دلیل ارتفاع و شکل منحصر به خود باعث گردیده که کوهنوردان هنگام صعود از تجهیزات فنی استفاده کنند.

[ دو شنبه 7 مرداد 1392برچسب:,

] [ 9:17 ] [ علی ... ]

[ ]

به گزارش روابط عمومی ستاد نظارت گمرکات خراسان رضوی، به مناسبت سالروز ولادت حضرت امیرالمومنین حضرت علی (ع)   و ایام بزرگداشت پدران، به همت کمیته ورزش گمرکات خراسان رضوی گروه کوهنوردی علمدار (کارکنان گمرکات خراسان رضوی)  برنامه  صعود به قله قجغر دیزباد بالا (در رشته کوه بینالود) با موفقیت برنامه ریزی و انجام شد.

 

 

 

شرکت کنندگان در گروه صعود قله قوچگر (قجغر)،آقایان: مصطفی گودرزی (سرپرست گروه)، محمد غفاری، عبدا... محمدی، محمد علی باقری، حمید باقری و بازنشستگان محترم آقایان: احمد رحمانی و منصور رابط.

 

قله قوچگر (قجغر):

  •  این قله با ۲۹۵۰ متر ارتفاع بین روستا های گرینه و چناران و دیزباد بالا قرار دارد و از کوه های معروف  رشته کوه بینالود محسوب می شود و همه ساله عده زیادی از کوهنوردان از شهرستان های مختلف خراسان رضوی و سایر استان های ایران به آن صعود می کنند.

[ دو شنبه 7 مرداد 1392برچسب:,

] [ 9:16 ] [ علی ... ]

[ ]

دیزباد این روزها مانند طفلی است که بدون اینکه دوران طفولیت را سپری کرده باشد به درون جامعه آمده است. نبود زیرساخت های مناسب و امکانات و تسهیلات مورد نیاز برای یک روستای توریستی در روستای دیزباد روز به روز روشن تر می شود. وقتی مردم از نقاط مختلف به دیزباد که اینک دارای جاده آسفالته است، می آیند و هیچ جایی برای استراحت نمی یابند و لاجرم بساطشان را در باغ های مردم پهن می کنند و ناگهان با صاحب باغ که احتمالا عصبانی است روبرو می شوند، چه نگاهی نسبت به دیزباد پیدا می کنند.

هر دو حق دارند:

توریست می گوید این روستا توریستی است و من آمده ام که از طبیعت اینجا استفاده کنم.

دیزبادی هم می گوید آخر اینجا باغ من است، محل تفریح شما نیست.

این کشاکش تا کی ادامه پیدا خواهد کرد؟ 

به نظر می رسد بسیاری از موارد بستگی به تلاش های دولت آینده دارد. اما غیر از آن مردم  روستا نیز باید برای حل این معضل تلاش کنند. 

1. راه های درون دیزباد هنوز خاکی اند.

2. طرح هادی هنوز به اندازه کافی کارایی خود را نشان نداده است.

3. پارکینگ به اندازه کافی وجود ندارد.

4. حتی سرویس بهداشتی مناسب برای توریست وجود ندارد.

5. مکان هایی برای شستشوی ظروف و لباس تدارک دیده نشده است.

6. بهداری دیزباد دکتر ندارد و اگر خدایی ناکرده برای کوهنوردان اتفاقی بیافتد باید به شهر بروند.

7. باغ ها حصار درستی ندارند و دیوار ها بایستی هرچه زودتر بالا رود تا املاک خصوصی مورد استفاده عامه مردم قرار نگیرد.

8. سیستم آبرسانی لوله ای باید هرچه بیشتر مکانیزه شود تا از هدررفت آب جلوگیری شده و مازاد آب در رودخانه باعث زیبایی بیشتر دیزباد شود.

9. در مکان هایی باید کوه تراشیده شود و پارکینگ، رستوران، هتل و...  درست شود.

10. قلعه منصور ضمن تجدید بنا و مرمت نیازمند راه پله است.

11. در مراسم  نوحصار رفت و آمد اتومبیل به سختی انجام می شود. یا باید کاملا به صورت سنتی برگردد و یا راه ها عریض تر و پارکینگ در نزدیکی نوحصار برای ماشین ها تدارک دیده شود.

12. کتابخانه مسجد دیزباد نیازمند کتب بیشتر و تعدادی کامپیوتر است تا با حضور گردشگران بتوانیم نمایشی از فرهنگ دیزبادی را که از سالیان گذشته در این روستا جریان داشته با این کتاب ها و تکنولوژی همراه کنیم. کاش می شد اینترنت وایمکس یا دی اس ال نیز در روستا راه اندازی کنیم.

13. سوپرمارکت های لوکس و باغ سراها برای برگزاری مراسم های مختلف نیز مورد نیاز است.

به این فهرست می توان موارد بیشماری را افزود. اما سوال اینجاست که چگونه این امکانات باید در دسترس قرار گیرند؟

خداوند در قرآن شریف می فرماید: «خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد، مگر آنکه آن قوم خود سرنوشت خویش را تغییر دهند.»

ما نیز برای تامین این نیازها به منابع مالی نیازمند هستیم. «دیزباد وطن ماست» توصیه و پیشنها می کند که برای جلوگیری از حرکت های انفرادی که در نهایت حرف و حدیث های زیادی را به همراه دارد، دهیار محترم و شورای ده می توانند با لحاظ کردن قوانین در زمینه راه اندازی صندوق توسعه دیزباد و با مراجعه به بانک گردشگری که احتمالا تسهیلاتی را در این زمینه به دیزبادی های عزیز می دهد، حرکت روبه رشدی را برای آبادانی دیزباد آغاز کنند.

در غیر اینصورت اگر صرفا منتظر اقدامات دولت باشیم، شاید تا زمان رسیدن به شرایط مطلوب دیزباد ناهمواری های فراوانی را تجربه کنیم. گفتنی است که برای سرمایه گزاری در حوزه گردشگری بایستی به معاونت سرمایه گذاری و طرح ها، دفتر مناطق نمونه گردشگـری، مراجعه کرد.

 

[ دو شنبه 7 مرداد 1392برچسب:,

] [ 9:14 ] [ علی ... ]

[ ]

یوسف بیدخوری در وبلاگ «اطلاعات نوین گردشگری و هتلداری» یادداشتی  تحت عنوان «فرایند اخذ وام و تسهیلات بانکی جهت احداث و تبدیل تاسیسات گردشگری در ادارات کل میراث فرهنگی و...ایران» نوشته است. از آنجا که دیزباد در جهت رشد صنعت توریسم نیازمند منابع مالی و اخذ وام است این مقاله به طور کامل درج می شود و دوستان عزیزی که مایلند که مطالب بیشتری در این خصوص مطالعه کنند می توانند به سایت آقای بیدخوری مراجعه کنند.

 

مرحله اول: کسب اطلاعات مقدماتی

 

کشور ما ایران اسلامی با برخورداری از آثار بجای مانده از میراث چند هزار ساله تمدن کهن بشری و جاذبه های منجر به فرد تاریخی، فرهنگی و طبیعی سالانه باعث تردد بی شماره گردشگران داخلی و خارجی می‌باشد . این قابلیت از جهات مختلف مورد توجه قرار می‌گیرد. 

بدون تردید نقش مهم صنعت گردشگری در توسعه پایدار و عبور از بحرانهای مالی، سیاسی ، اقتصادی و ... در هر کشوری مورد توجه می‌باشد در این راستا کشور ما از موضوع گردشگری و توسعه این صنعت می‌تواند برای برنامه های اقتصادی اجتماعی، سیاسی به ویژه در جهت تولید اشتغال گامهای اساسی بردارد . در آمارهای رسمی جهانی از هر 8 نفر شغل ایجاد شده یک مورد آن متعلق به گردشگری می‌باشد و این مهم در کشور ما حائز اهمیت بوده و می توان ادعا نمود این آمار قابل افزایش نیز می‌باشد.

با مشخص شدن اهمیت و لزوم توسعه این صنعت در کشور و قابلیت های موجود، باید اذعان نمود که سرمایه گذاری در جهت ایجاد، تکمیل، توسعه و تجهیز هرچه مناسب تأسیسات گردشگری بیش از پیش مورد توجه دولت و مسئولین محترم قرار می‌گیرد. 

با مطالعه نیازهای جدی جامعه جهت توسعه زیرساختهای گردشگری منجمله توسعه تأسیسات و مراکز اقامتی این امکان را بوجود می‌آورد که جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بدین منظور از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد.

 

    

 

مرحله دوم: تأسیسات گردشگری و مصادیق آن

آنچه امروز یک گردشگر می‌تواند از آن برای رفاه و امنیت خود استفاده نماید تأسیسات گردشگری می‌باشند که به قصد ارائه خدمات و انتفاع برای پذیرایی و اقامت مسافران و گردشگران طبق ضوابط و مقررات احداث گردیده و به شرح ذیل تقسیم بندی شده اند.

 

هتل ,متل و واحدهای خدماتی رفاهی بین راهی

 

مهمانپذیر

 

مرکز اقامتی جوانان

 

مراکز خود پذیرائی شامل هتل آپارتمان، پانسیون، زائر سرا و ازاین قبیل

 

تفرجگاه، اردوگاه گردشگری، محوطه کمپینگ و کاروان ها

 

مجتمع های سیاحتی و تفریحی (به استثنای موارد مربوط به شهرداریها) و سایر واحدهائی که به قصد ارائه خدمات و انتفاع برای پذیرایی و اقامت مسافران و جهانگردان طبق مقررات و ضوابط میراث فرهنگی و گردشگری تاسیس می‌گردند.

 

مراکز سرگرمی و تفریحی (مراکز تعطیلات )

 

دفتر خدمات مسافرتی وجهانگردی

 

مناطق نمونه گردشگری

 

اقامتگاه با مالکیت زمانی  

 

مرحله سوم: ارائه تقاضای اخذ تسهیلات بانکی

هر شخص حقیقی یا حقوقی، خصوصی یا تعاونی می‌تواند نسبت به تسلیم تقاضای اخذ تسهیلات پس از مراحل اخذ صدور موافقت اصولی و تأئید نقشه های معماری براساس موارد ابلاغی و همچنین پس از تأمین 20% از سهم آورده خود اقدام نماید. 

سهم آورده هر متقاضی عبارت است از سرمایه گذاری شخص قبل یا در حین ارائه درخواست استفاد ه از تسهیلات می‌باشد بدین شرح که پس از هزینه های تهیه زمین و سایر هزینه های قبل از شروع عملیات ساختمانی از قبیل عوارض های قانونی و اخذ پروانه، هزینه مهندس مشاور، هزینه های تهیه نقشه و غیره نسبت به ساخت 20% اقدام می‌نماید و یا در حین ارائه تقاضای خود 20% از سهم خود را به صورت نقدی نزد بانک توزیع می‌نماید. 

اعطای تسهیلات به طرحهای مرتبط با تأسیسات گردشگری و میراث فرهنگی در بخشهای احداث، توسعه ، تجهیز و همچنین مرمت و بازسازی طرحها صورت می‌گیرد که اعتبار آن از طریق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با عقد قرارداد با بانکهای عامل صورت می‌گیرد. 

میزان تخصیص تسهیلات به طرحها متناسب با پتانسیل طرح و همچنین میزان سرمایه گذاری انجام شده و یا در حال انجام می‌باشد. سرمایه گذاران با در نظر گرفتن شرایط عمومی و خصوصی مناطق قابل سرمایه گذاری از لحاظ توجیهات مالی، فنی و اقتصادی هریک از طرحها را با علاقه و میل شخصی انتخاب و نسبت به تهیه زمین و انجام زیر ساختها اقدام می‌نمایند. توجیهات مالی فنی و اقتصادی از عوامل مهم ترغیب سرمایه گذاران به انجام فعالیتهای گردشگری می‌باشد. اگر چنانچه طرحی توجیحات لازم مذکور را نداشته باشد قطعاً قابلیت اجرا نداشته و سرمایه گذار در حین انجام فعالیت و یا پس از آن با مشکلات روبرو خواهد شد و لذا سرمایه گذاران مکلفند با بررسی دقیق و همه جانبه نسبت به انجام سرمایه گذاری اقدام لازم  را مبذول نمایند. 

 

 

 

 

مرحله چهارم: صدور پروانه ساختمان و مجوز ساخت

پس از تصویب نقشه ها توسط سازمان موضوع به شهرداری و یا بخشداری محل جهت موافقت با ساخت هر یک از تاسیسات گردشگری ابلاغ میگردد و شهرداری و یا بخشداری محل بر اساس طرح جامع شهری و بنامنازع بودن موضوع نسبت به صدور پروانه با کاربری گردشگری اقدام می نماید .

با توجه به قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 27/11/1380 که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 15/8/1384 مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 25/5/1384 به تایید شورای محترم نگهبان رسیده بشرح ذیل جهت اجرا ابلاغ شده است :

بند 3 ماده 22 قانون فوق الاشاره :

تغییر کاربری اراضی برای استقرار هتل ها با پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در کمیسیون ماده 5 موضوع قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بطور فوق العاده مورد بررسی و اقدام قرار خواهد گرفت.

بند 4 ماده 22 قانون فوق الاشاره :

عوارض ناشی از تغییر کاربری و فروش تراکم به اقساط 5 ساله تا 10 ساله از شروع بهره برداری توسط سرمایه گذاران به شهرداری محل مربوط پرداخت خواهد شد . 

  

 

مرحله پنجم: صدور موافقت اصولی توسط سازمان

مراحل صدور موافقت اصولی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

 

1- ارائه درخواست کتبی توسط متقاضی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مربوطه.

2- بازدید از محل مورد نظر متقاضی توسط کارشناس سازمان استان

3- تأئید مقدماتی و اعلام آن ( درصورت عدم تأئید با ذکر علت به متقاضی کتباً اعلام می‌شود)

4- اخذ مدارک اولیه ( الف ـ سند مالکیت ب ـ کروکی محل)

5- بررسی مدارک و اعلام نتیجه به کارگروه گردشگری

6- استعلام از نهادهای مرتبط 

6-1- آب منطقه ای (جهت رعایت حریم رودخانه، دریا، کانالهای کشاورزی، سدها و ..)

6-2- برق منطقه ای (جهت رعایت حریم‌های برق فشار قوی)

6-3- شرکت توزیع برق (جهت تأمین برق مورد نیاز پروژه)

6-4- شرکت گاز و نفت (جهت تأمین حریم خطوط گاز، نفت)

6-5- منابع طبیعی (جهت رعایت محدوده های جنگلی و اراضی ملی)

6-6- محیط زیست (جهت رعایت مسائل زیست محیطی)

6-7- میراث فرهنگی (بافتهای قدیمی و تاریخی شهر یا روستا)

6-8- امور اراضی (جهت بررسی زمینهای کشاورزی و نوع کاربری)

6-9- شهرداری (در صورتی که زمین در محدوده شهری واقع شده است)

6-10- اداره راه و ترابری (جهت رعایت حریم راههای اصلی و فرعی)

6-11- آب و فاضلاب (نحوه تأمین آب و دفع فاضلاب)

6-12- سایر دستگاههای برحسب مورد

7- بررسی در کار گروه گردشگری

 

 

 

 

مرحله ششم: تهیه نقشه های معماری بر اساس ضوابط سازمان

پس از صدور موافقت اصولی موضوع به طور کتبی به متقاضی ابلاغ و طی مدت مهلت 6 ماه درخواست می‌گردد تا نسبت به تهیه نقشه های معماری براساس ضوابط معماری سازمان اقدام نماید. 

1- تهیه نقشه های معماری

2- بررسی و تصویب و ابلاغ نقشه های معماری 

 

 

 

 

مرحله هفتم: تصویب تسهیلات و معرفی به بانک

 

به طور کلی سرمایه گذاران با آگاهی از روابط عمومی اخذ تسهیلات و همچنین مطالعه قوانین مرتبط با قانون عملیات بانکی بدون ربا تقاضای خود را تسلیم خواهند نمود. بعضی از موارد که در بانکها از اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران خودداری می‌نمایند عبارتند از:‌

1- کسانی که چک برگشتی در هریک از بانکها داشته باشند. 

2- محکومین مالی که از طریق مراجع قانونی نسبت به اخذ تسهیلات منع شده اند. 

3- سرمایه گذاران که بدهی معوق داشته باشند و نسبت به ادای دین معوق اقدام ننمایند. 

4- بانکها جهت خرید اماکن اقامتی و .. تسهیلات پرداخت نمی نمایند. 

5- معمولاً‌مشارکت دو بانک در یک طرح به طور همزمان صورت نمی‌گیرد. 

6- طرحهایی که توجیه مالی ، فنی و اقتصادی نداشته باشند در بانکها مشارکت نمی‌نمایند. 

7- اشخاص حقوقی دولتی و عمومی و همچنین شهرداریها بدون کسب مجوز از بانک مرکزی مجاز به استفاده از تسهیلات نمی باشند. 

نکته: سرمایه گذاران مکلفند برنامه زمان بندی طرح را طوری تنظیم و تعهد نمایند که با اعطای تسهیلات طرحها حداکثر 10 سال شامل 3 سال مشارکت با بانک جهت ساخت 1 سال تنفس 6 سال اقساط میباشد . عدم تکمیل طرحها به علت اهمال و بی توجهی سرمایه گذار دلیلی بر عدم تبدیل دوران مشارکت طرحها به فروش اقساطی از طرف بانک نمی‌باشد. 

 

وثایق مورد قبول بانکها 

وثایق مورد قبول بانکها همان تضامین برگشت اصل و سود تسهیلات و همچنین حسن اجرای تعهدات سرمایه گذار می‌باشد که عبارتند از :

1- اموال غیر منقول شامل املاک یا مستحدثات و منصوبات در محل اجرای طرح که می‌توانند متعلق به متقاضی، یا شرکاء باشد. ملک مورد رهن از نظر بانک باید مرغوب، سهل البیع مفروز، بلامعارض، شش دانگ و آزاد باشد. املاکی مانند زمینهای بایر و کشاورزی معمولاً غیر قابل ترهین می‌باشد. 

2- اوراق بهادار، ضمانت نامه های رسمی و سهام شرکتهای پذیرفته شده در بازار بورس و همچنین اوراق مشارکت منتشره با کسب مجوز از بانک مرکزی. 

3- اسناد رسمی مثل اوراق ترفه دولتی یا اسناد خزانه

4- قبوض انبارهای عمومی 

5- اسناد تجاری مثل سفته و برات 

توضیح اینکه کلیه موارد مذکور با تشخیص و ارزیابی کارشناس بانک صورت خواهد گرفت. 

 

 

 

 

مرحله هشتم: بررسی پرونده در بانک عامل

 

بانک به محض مراجعه سرمایه گذار و تسلیم معرفی نامه سازمان نسبت به تکمیل مدارک و بررسی آن و تایید طرح ارسالی ظرف مدت یکماه اقدام می نماید .در صورت نقص مدارک پرونده بانک در سقف مهلت مقرر فوق الذکر مراتب را به متقاضی و سازمان اعلام می نماید و در غیر این صورت نسبت به تصویب طرح و معرفی به دفتر اسناد رسمی اقدام می نماید

[ دو شنبه 7 مرداد 1392برچسب:,

] [ 9:13 ] [ علی ... ]

[ ]

آقای احسان رحیمی نویسنده «وبلاگ کوهنورد آزاد» که خود نیز کوهنورد هستند، در این وبلاگ داروهای مورد نظر کوهنوردان را فهرست کرده بودند کهد حیفم آمد آن را در «دیزباد وطن ماست» درج نکنم. البته توصیه می کنم که به وبلاگ این دوست عزیزمان نیز سر بزنید. البته همه این موارد باید در موارد خاصی با مشورت پزشک مصرف شود.


لیست داروهای مورد نیاز در کیف امداد تیم های  کوهنوردی

·        استازولامید mg250  و استازولامید  mg25 = پیشگیری از کوه گرفتگی

·        دگزامتازون mg 4  = درمان خیزمغزی ، هر6 ساعت

·        نیفیدیپین  mg 20  = درمان خیز ریوی و درمان کوه گرفتگی ،هر6 ساعت

·        قطره کلرامفنیکل 1%  = درمان برف کوری ، هر2 ساعت 1 قطره

·        سیپروفلوکساسین mg 1000= درمان اسهال ، یک بار در روز

·        کوتریموکسازول 1600  mg320 = درمان اسهال ،  یک بار در روز

·        آموکسی سیلین mg 500 = آنتی بیوتیک ، هر 8 ساعت

·        ایبوپروفن mg 400 = مسکن درد دندان ، هر 8 ساعت­

·        لیدوکائین موضعی 1%   = بی حس کننده موضعی

·        متوکلوپرامید mg 25= ضدتهوع ،  حداکثر 3 بار در روز

·        دیکلوفناک mg 50 = مسکن وضد درد ، هر8 ساعت

·        استامینوفن mg 325 = مسکن وضد درد

·        دیازپام mg 2 و دیازپام  mg5 = ضدهیجان وخواب آور- قبل ازخواب مصرف شود

·        قطره فنیل افرین  % 0.25 = 2 ضد احتقان بینی ، هر 4 ساعت 2 قطره

·        کواموکسی کلاو mg 5/3= ضدعفونت روزی 2 بار

·        پماد کلوتریمازول =  ضدعفونت وضدقارچ و موضعی ، روزی2 بار

·        اسپره اکسی متازولین = ضد احتقان بینی

·        قرص آلتادین = درمان التهاب گلووتحریکات مخاط وخلط آور، هر4 ساعت 1 قرص

·        کرم هیدروکورتیزون 1% درمان آفتاب سوختگی . (1 تا 3 باردرروز)

·        قرص آلومینیوم ام – جی – اس = ضد اسید معده ، هر8 ساعت

·        سی لاکس  mg 750 = مسهل ودرمان یبوست ، یک تا 2 قرص درروز

·        قرص استامینوفن mg500 = مسکن ، هر 6 ساعت یک قرص

·        قطره آنتی میگرن mg 30 = درمان میگرن ، در هنگام حمله 35 قطره در آب حل شود.

·        قرص ارگوتامین mg 30 = درمان میگرن، هنگام حمله  1 قرص درصورت نیاز بعد از 60 دقیقه 1 قرص دیگر

·        قرص آنتی هیستامین = ضد ­­­حساسیت ، هر 6 یا 8 ساعت

·        قرص دیفن هیدرامین mg 50 = ضد حساسیت هر6 ساعت

·        ادالت کلد = درمان سرماخوردگی ، هر6 ساعت

·        پسودوافدرین mg 30 = درمان سرماخوردگی و تقلیل خستگی ، هر6 ساعت

·        دکسترومتورفان mg 5  = ضد سرفه ، هر 4 ساعت

·        مولتی ویتامین+ مینرال = مکمل غذایی ، روزی یک عدد

**  نکته مهم :  مصرف با هماهنگی پزشک

[ دو شنبه 7 مرداد 1392برچسب:,

] [ 9:8 ] [ علی ... ]

[ ]


من از نیشابورم ولی واقعا خیلی خوشحال شدم وقتی وبلاگتون رو دیدم، کارتون حرف نداره امیدوارم بقیه همشهریامون هم به فکر وبلاگ یا وب سایتی برای شهر یا روستاشون باشن.
 ان شاالله موفق باشید.
 

 

«دیزباد وطن ماست» ضمن تقدیر و تشکر  و آرزوی موفقیت برای این خانم نیشابوری که نسبت به ما لطف دارند، امیدوار است که نیشابوری های عزیز نیز در فضای مجازی نسبت به سایر مناطق در ایران پیشتاز و پیشقدم باشند. چرا که نیشابور گذشته درخشانی دارد و ما نوادگان مردان و زنان بزرگی در تاریخ این مرز و بوم هستیم و همچنان که آنها در تاریخ خوش درخشیدند ما نیز باید ضمن ابن الوقت بودن باید سعی کنیم که خوش بدرخشیم.

کوهنوردانی که به دیزباد می آینده کیف دارویشان را فراموش نکنند.

آقای احسان رحیمی نویسنده «وبلاگ کوهنورد آزاد» که خود نیز کوهنورد هستند، در این وبلاگ داروهای مورد نظر کوهنوردان را فهرست کرده بودند کهد حیفم آمد آن را در «دیزباد وطن ماست» درج نکنم. البته توصیه می کنم که به وبلاگ این دوست عزیزمان نیز سر بزنید. البته همه این موارد باید در موارد خاصی با مشورت پزشک مصرف شود.


لیست داروهای مورد نیاز در کیف امداد تیم های  کوهنوردی

·        استازولامید mg250  و استازولامید  mg25 = پیشگیری از کوه گرفتگی

·        دگزامتازون mg 4  = درمان خیزمغزی ، هر6 ساعت

·        نیفیدیپین  mg 20  = درمان خیز ریوی و درمان کوه گرفتگی ،هر6 ساعت

·        قطره کلرامفنیکل 1%  = درمان برف کوری ، هر2 ساعت 1 قطره

·        سیپروفلوکساسین mg 1000= درمان اسهال ، یک بار در روز

·        کوتریموکسازول 1600  mg320 = درمان اسهال ،  یک بار در روز

·        آموکسی سیلین mg 500 = آنتی بیوتیک ، هر 8 ساعت

·        ایبوپروفن mg 400 = مسکن درد دندان ، هر 8 ساعت­

·        لیدوکائین موضعی 1%   = بی حس کننده موضعی

·        متوکلوپرامید mg 25= ضدتهوع ،  حداکثر 3 بار در روز

·        دیکلوفناک mg 50 = مسکن وضد درد ، هر8 ساعت

·        استامینوفن mg 325 = مسکن وضد درد

·        دیازپام mg 2 و دیازپام  mg5 = ضدهیجان وخواب آور- قبل ازخواب مصرف شود

·        قطره فنیل افرین  % 0.25 = 2 ضد احتقان بینی ، هر 4 ساعت 2 قطره

·        کواموکسی کلاو mg 5/3= ضدعفونت روزی 2 بار

·        پماد کلوتریمازول =  ضدعفونت وضدقارچ و موضعی ، روزی2 بار

·        اسپره اکسی متازولین = ضد احتقان بینی

·        قرص آلتادین = درمان التهاب گلووتحریکات مخاط وخلط آور، هر4 ساعت 1 قرص

·        کرم هیدروکورتیزون 1% درمان آفتاب سوختگی . (1 تا 3 باردرروز)

·        قرص آلومینیوم ام – جی – اس = ضد اسید معده ، هر8 ساعت

·        سی لاکس  mg 750 = مسهل ودرمان یبوست ، یک تا 2 قرص درروز

·        قرص استامینوفن mg500 = مسکن ، هر 6 ساعت یک قرص

·        قطره آنتی میگرن mg 30 = درمان میگرن ، در هنگام حمله 35 قطره در آب حل شود.

·        قرص ارگوتامین mg 30 = درمان میگرن، هنگام حمله  1 قرص درصورت نیاز بعد از 60 دقیقه 1 قرص دیگر

·        قرص آنتی هیستامین = ضد ­­­حساسیت ، هر 6 یا 8 ساعت

·        قرص دیفن هیدرامین mg 50 = ضد حساسیت هر6 ساعت

·        ادالت کلد = درمان سرماخوردگی ، هر6 ساعت

·        پسودوافدرین mg 30 = درمان سرماخوردگی و تقلیل خستگی ، هر6 ساعت

·        دکسترومتورفان mg 5  = ضد سرفه ، هر 4 ساعت

·        مولتی ویتامین+ مینرال = مکمل غذایی ، روزی یک عدد

**  نکته مهم :  مصرف با هماهنگی پزشک

                                                         

فرآیند اخذ وام و تسهیلات بانکی برای توسعه دیزباد بالا

یوسف بیدخوری در وبلاگ «اطلاعات نوین گردشگری و هتلداری» یادداشتی  تحت عنوان «فرایند اخذ وام و تسهیلات بانکی جهت احداث و تبدیل تاسیسات گردشگری در ادارات کل میراث فرهنگی و...ایران» نوشته است. از آنجا که دیزباد در جهت رشد صنعت توریسم نیازمند منابع مالی و اخذ وام است این مقاله به طور کامل درج می شود و دوستان عزیزی که مایلند که مطالب بیشتری در این خصوص مطالعه کنند می توانند به سایت آقای بیدخوری مراجعه کنند.

 

مرحله اول: کسب اطلاعات مقدماتی

 

کشور ما ایران اسلامی با برخورداری از آثار بجای مانده از میراث چند هزار ساله تمدن کهن بشری و جاذبه های منجر به فرد تاریخی، فرهنگی و طبیعی سالانه باعث تردد بی شماره گردشگران داخلی و خارجی می‌باشد . این قابلیت از جهات مختلف مورد توجه قرار می‌گیرد. 

بدون تردید نقش مهم صنعت گردشگری در توسعه پایدار و عبور از بحرانهای مالی، سیاسی ، اقتصادی و ... در هر کشوری مورد توجه می‌باشد در این راستا کشور ما از موضوع گردشگری و توسعه این صنعت می‌تواند برای برنامه های اقتصادی اجتماعی، سیاسی به ویژه در جهت تولید اشتغال گامهای اساسی بردارد . در آمارهای رسمی جهانی از هر 8 نفر شغل ایجاد شده یک مورد آن متعلق به گردشگری می‌باشد و این مهم در کشور ما حائز اهمیت بوده و می توان ادعا نمود این آمار قابل افزایش نیز می‌باشد.

با مشخص شدن اهمیت و لزوم توسعه این صنعت در کشور و قابلیت های موجود، باید اذعان نمود که سرمایه گذاری در جهت ایجاد، تکمیل، توسعه و تجهیز هرچه مناسب تأسیسات گردشگری بیش از پیش مورد توجه دولت و مسئولین محترم قرار می‌گیرد. 

با مطالعه نیازهای جدی جامعه جهت توسعه زیرساختهای گردشگری منجمله توسعه تأسیسات و مراکز اقامتی این امکان را بوجود می‌آورد که جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بدین منظور از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد.

[ دو شنبه 7 مرداد 1392برچسب:دیزباد وطن ما,

] [ 8:59 ] [ علی ... ]

[ ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه